مقاله و آموزش ها

چگونه نام فایل ها را به صورت دسته جمعی در ویندوز ۱۰ تغییر دهیم؟

آیا نیاز به یک راه سریع اما قدرتمند برای تغییر نام گروهی بزرگ از فایل‌ها در ویندوز ۱۰ دارید؟. با استفاده از ابزار رایگان مایکروسافت تحت عنوان PowerToys، همه کارها با یک راست کلیک ساده صورت می‌پذیرد. پس در ادامه برای آشنایی با این ابزار با آموزش چگونه نام فایل ها را به صورت دسته جمعی در ویندوز ۱۰ تغییر دهیم؟ همراه ما باشید.

چگونه نام فایل ها را به صورت دسته جمعی در ویندوز ۱۰ تغییر دهیم؟

قبل از انجام عمل تغییر نام گروهی، شما در اولین مرحله نیاز به دانلود ابزار PowerToys خواهید داشت. پس از دانلود فایل نصب از طریق لینک قرار داده شده فایلی تحت عنوان “PowerToysSetup-0.29.3-x64.exe” در بخش دانلود کامپیوترتان خواهید داشت. دو بار بر روی فایل دانلودی کلیک کنید تا مراحل نصب آغاز شود، مراحل همانند دیگر برنامه‌ها آسان بوده و نیازی به توضیح نیست، اگر مشکلی در این مرحله داشتید آن را در بخش کامنت یا در گروه پرسش و پاسخ درمیان بگذارید.

پس از نصب ابزار PowerToys، تنطیمات آن را باز کرده و روی “PowerRename” در نوار جانبی کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که سوئیچ کنار “Enable PowerRename” روشن باشد.

پس از آن، پنجره تنظیمات را ببندید.

حالا که ابزار PowerToys را نصب کرده‌اید، تغییر نام به صورت دسته جمعی به آسانی و به صورت آب خوردن صورت خواهد پذیرفت. ابتدا با استفاده از File Explorer ویندوز به مسیر فایل‌هایی که میخواهید نام آن‌ها را تغییر دهید بروید. سپس فایل‌های مورد نظر را انتخاب نمایید. در صورتی که می‌خواید این عمل روی کل فایل‌های موجود در پوشه انجام پذیرد از دکمه‌های Ctrl+A کمک بگیرید.

سپس روی فایل‌ها کلیک راست کنید و “PowerRename” را از منویی که ظاهر می شود انتخاب کنید.

پس از این عمل پنجره جادویی PowerRename باز خواهد شد.

ابتدا مقادیری که قرار است تغییر کند را یادداشت کنید. به صورت پیش‌فرض، ابزار PowerRename با استفاده از قابلیت ساده جستجو، جایگزین مقادیر کار می‌کند. در جعبه اول، عبارتی که قرار است تغییر کند را تایپ کنید. در خط بعدی، آنچه را که می‌خواهید جایگزین کنید آن را وارد نمایید. اگر می‌خواهید تنها واژه مورد نظر حذف و چیزی جایگزین آن نشود این گزینه را خالی نگه دارید.

در نزدیکی وسط پنجره، گزینه‌های دیگری را خواهید دید که نحوه کار این ابزار را تغییر می‌دهد. هر کدام را در نظر دارید، علامت چک کنار آن را فعال کنید.


ترجمه گزینه‌ها

  • گزینه Use Regular Expressions : این گزینه باعث می‌شود برنامه بسیار عمیق و پیچیده عملیات‌ها را انجام دهد.
  • گزینه Case Sensitive : این گزینه جستجو‌ها را حساس کرده و میان حروف کوچک و بزرگ فرق قائل خواهد شد. به عنوان مثال عبارت “mobileguide” نتایج متفاوتی نسبت به «Mobileguide» خواهد داشت.
  • گزینه Match All Occurrences : اگر دو واژه مشابه در فایل‌های خود دارید و می‌خواهید یکی از آن‌ها حذف شود این گزینه به دردتان خواهد خورد. به طور معمول، تنها اولین نمونه از اصطلاح (از چپ به راست) جایگزین یا حذف خواهد شد.
  • گزینه Exclude Files : اگر این مورد را فعال کنید، فقط عملیات بر روی پوشه‌ها اعمال خواهد شد نه پرونده‌ها.
  • گزینه Exclude Folders : اگر این مورد را فعال کنید، فقط عملیات بر روی پرونده‌ها اعمال خواهد شد نه پوشه‌ها.
  • گرینه Exclude Subfolder Items : بر روی موارد زیر پوشه‌های انتخاب شده عملیات تغییر نام انجام نخواهد پذیرفت. به عنوان مثال، اگر فهرستی را انتخاب کنید که فایل های درون پوشه های فرعی داشته باشد، آن ها تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.
  • گزینه Enumerate Items : پس از انجام عملیات به آخر هر فایل یا پوشه یک عدد اضافه خواهد شد.
  • گزینه Item Name Only : تغییر فقط بر روی نام پرونده یا پوشه اعمال می‌شود.
  • گزینه Item Extension Only : تغییر فقط بر روی پسوند اعمال می‌شود.

هنگامی که موارد مورد نظر را انتخاب کردید، بر روی گزینه “Rename” کلیک کنید و PowerRename عملیاتی را که مشخص کرده اید انجام خواهد داد.

اگر نتیجه دلخواه شما رخ نداد و می‌خواهید گزینه‌های دیگری را اعمال کنید، می توانید Ctrl+Z را در File Explorer فشار دهید تا فرایند تغییر نام به حالت اولیه برگدد.

یک مثال مفید

اگر نمی‌خواهید فقط یک کلمه را در فایل را تغییر و جایگزین کنید، بلکه می‌خواهید کل نام فایل‌ را با چیز جدید تغییر دهید این بخش به شما کمک خواهد کرد. برای این کار باید از یک عبارت ساده و منظم “.*” استفاده کنید که به معنای «همه چیز» است.

در این مثال، همه نام‌های پرونده انتخاب شده را با نام فایل پایه جایگزین می کنیم که به صورت شماره گذاری نام‌گذاری می شود. ابتدا “.*” را در جعبه “Search for” وارد کنید، سپس نامی را که می‌خواهید را در جعبه “Replace with” جایگذاری نمایید. سپس گزینه‌های “Use Regular Expressions”، “Enumerate Items” و “Item Name Only” را انتخاب کنید.

هنگامی که موارد فوق را تنظیم کردید، روی “Rename” کلیک کنید تا عملیات انجام شود. شما در نهایت یک سری فایل‌های به طور مشابه که شماره گذاری شده‌اند خواهید داشت.


در پایان امیدواریم مطلب چگونه نام فایل ها را به صورت دسته جمعی در ویندوز ۱۰ تغییر دهیم؟ برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که تمایل به پیشرفت ما دارید، می توانید با اشتراک گذاری لینک و مطالب سایت، کمکی در مسیر پیشرفت به ما بکنید.

اگر مشکلی داشتید آن را در بخش کامنت یا در گروه پرسش و پاسخ درمیان بگذارید.

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا