مقاله و آموزش ها

چه تفاوتی میان گوگل پلی استور و گوگل استور وجود دارد؟

در دنیای گوگل نام دو فروشگاهی وجود دارد که احتمالا آن‌ها را شنیده‌اید. در حالی که گوگل پلی استور و گوگل استور ممکن است مشابه به نظر برسند، اما بسیار متفاوت هستند. در مواقع فراوانی دیده می‌شود که کاربران به اشتباه از نام وُ اصطلاح متفاوتی برای ابراز منظور خود استفاده می‌کنند. برای یکبار هم شده بیایید با تفاوت این دو استور گوگل مهم گوگل آشنا شویم. پس در ادامه با مقاله چه تفاوتی میان گوگل پلی استور و گوگل استور وجود دارد؟ همراه ما باشید.

گوگل پلی استور یعنی چه؟

فروشگاه گوگل پلی که برخی اوقات برای سادگی “گوگل پلی” نامیده می‌شود، بازار دیجیتال این شرکت است. استور مذکور از پیش بر روی تلفن، تبلت، تلوزیون و باکس‌های اندرویدی نصب شده‌اند. همچنین می‌توانید با مرورگر وب به Play Store دسترسی داشته باشید.

هدف اصلی گوگل پلی این است که جایی برای دانلود برنامه و بازی‌های مختلف برای کاربران اندرویدی باشد. در گذشته نیز نام آن اندروید مارکت ( Android Market ) بود. در آن زمان تنها می‌توانستید برنامه و بازی‌های مورد علاقه و خود را در آن پیدا نمایید، اما با گسترش گوگل، نام گذشته آن دیگر چندان منطقی نبود.

با رشد اندروید مارکت که شامل موسیقی کتاب‌های الکترونیکی و فیلم‌ها شد، گوگل آن را به عنوان “Google Play” از نو نام‌گذاری کرد. از آن‌جا که برخی از محتواها منحصر به اندروید نبود، منطقی نیست که “Android Market” نامیده شود. اکنون تمام محتوای دیجیتال گوگل به زیر چتر گوگل پلی رفته‌اند.

به صورت دقیق، همان‌طور مه قبلا اشاره شد، برنامه و بازی‌ها موارد اصلی هستند که مردم آن را از گوگل پلی دریافت می‌کنند. از دیگر بخش‌ها می‌توان به Movies & TV و Books اشاره کرد. گوگل پلی قبلا شامل موسیقی نیز می‌شد، اما با معرفی یوتیوب موزیک، سیاست گوگل نیز در قبال آن تغییر کرد.

ساده‌ترین تعریف برای پلی استور این است که به محل دانلود و خرید هر چیز دیجیتال از گوگل گفته می‌شود.

گوگل استور یعنی چه؟

ذر حالی که پلی استور برای محتوای دیجیتال است، گوگل استور بازار آنلاین این شرکت برای محصولات فیزیکی است. که شامل، گوشی‌های پیکسل ، کروم بوک‌ها،Chromecast، دستگاه‌های مرتبط به اینترنت و برخی ار محصولات شرکای گوگل می‌باشد.

تا سال ۲۰۱۵، چند محصول فیزیکی گوگل را می‌توانستید در گوگل پلی و زبانه “Devices” خریداری کنید. از آن‌جا که این شرکت شروع به تمرکز بر ساخت دستگاه‌های “ساخت شده توسط گوگل” خود کرد، محصولات فیزیکی را به فروشگاه اختصاصی انتقال داد. هنوز نیز برگه “Devices” در وب‌سایت گوگل پلی وجود دارد، اما کنون آن را به گوگل استور لینک می‌کنئ.

محصولات گوگل را می‌توان از تعدادی خرده‌فروشگان مانند آمازون نیز خریداری کرد. با این حال گاهی اوقات گزینه و تخفیف‌های بیشتری در گوگل استور دیده می‌شود. شما همچنین می‌توانید از پشتبانی مشتریان گوگل، بتوانید به صورت رایگان جایگزینی برای دستگاه خراب خود دریافت کنید.

در دنیای اندروید گوگل استور معادل اپل استور می‌شود. برخلاف اپل استور، گوگل استور تنها یک بازار آنلاین است. هیچ گوگل استور رسمی در نیای واقعی وجود ندارد. البته شما می‌توانید در برخی فروشگاه‌های بزرگ مانند Best Buy، بخش اختصاصی برای محصولات گوگل پیدا کنید.

یکی از استثنائات قانون «محصولات فیزیکی» در گوگل استور، اشتراک‌ها هستند. شما می‌توانید اشتراک خدماتی مانند Google One, Stadia Pro و YouTube Premium را خریداری کنید. این اشتراک‌هایی هستند که به طور معمول همراه با محصولات فیزیکی به فروش می‌رسند.


تفاوت میان گوگل پلی استور و گوگل استور واقعا ساده است، پلی استور برای محتوای دیجیتال و گوگل استور برای محصولات فیزیکی می‌باشد. گوگل استور با اندروید مارکت شروع شد و در پلی استور تکامل یافت و درنهایت از یکدیگر جدا شدند.

در پایان امیدواریم مطلب چه تفاوتی میان گوگل پلی استور و گوگل استور وجود دارد؟ برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که تمایل به پیشرفت ما دارید، می توانید با اشتراک گذاری لینک و مطالب سایت، کمکی در مسیر پیشرفت به ما بکنید.

اگر مشکلی داشتید آن را در بخش کامنت یا در گروه پرسش و پاسخ درمیان بگذارید.

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا