مقاله و آموزش ها

پارادوکسی به نام USB : چرا اتصال USB نیاز به سه بار امتحان و تلاش دارد؟

این اتقاق برای همه ما رخ داده است : شما سعی می‌کنید یک USB را به پورت وصل کنید، اما کار نمی‌کند. بنابراین آن را برعکس می‌کنید ولی باز هم متصل نمی‌شود!. ناامید می‌شوید و بار سوم تلاش می‌کنید، در کمال تعجب به راحتی وصل می‌شود. واقعا چرا این تجربه‌ کار با USB بین کاربران رایج است؟. سوالی که شما در مقاله چرا اتصال USB نیاز به سه بار امتحان و تلاش دارد؟ به جواب آن خواهید رسید.

چرا اتصال USB نیاز به سه بار امتحان و تلاش دارد؟

ما در حال بحث در مورد نسخه کلاسیک USB که اولین بار سال ۱۹۹۶ تحت عنوان “Type-A” عرضه شد، هستیم کانکتورهای مدرن USB-C این مشکل را ندارد. شما می‌توانید آن‌ها را در هر دو صورت متصل کنید. قطعاً طراحی USB پیشرفت کرده و مشکلات گذشته آن رفع شده‌اند. اما ما هنوز ده‌ها است که از نسخه Type-A استفاده کرده با مشکل معروف آن دست وُ پنجه نرم می‌کنیم.

توضیح به صورت شوخی 🙂 USB برهم نهی

بسیاری از گیک‌‍ها حدس زده‌اند که اتصالات USB نوعی “برهم نهی” دارند. شما باید وسیله USB را سه بار بچرخانید زیرا دارای سه حالت است- بالا، پایین و موقعیت سوم که ما آن را کاملاً درک نمی‌کنیم. البته این فقط یک شوخی ساده است. با این حال به نظر می‌رسد چیزی غیر معمول در مورد USB در مقایسه با سایر اتصالات رایج که ما روزانه استفاده می‌کنیم، وجود دارد.

میم‌های بسیاری برای مسئله اتصال USB وجود دارد. این مورد به عنوان پارادوکس USB نیز شناخته می‌شود : اگر برای کانکتور USB تنها دو راه وجود دارد، چرا برای وصل کردن آن سه بار تلاش می‌کنیم؟.

طرحی که متقارن به نظر می‌رسد اما نیست

از نظر فیزیکی، کانکتور USB type-A متقارن و مستطیل شکل به نظر می‌رسد. به عنوان مثال بر خلاف HDMI، چیزی در مورد شکل فیزیکی کانکتور آن وجود ندارد که باعث می‌شود یک طرف آن بالا و طرف دیگر پایین باشد.

فقط داخل کانکتور را نگاه کنید و خواهید دید که متقارن نیست. یک طرف آن باید بالا و طرف دیگر پایین باشد. اما بر خلاف چیزی مشابه با HDMI، هیچ چیزی در مورد شکلی که باعث می‌شود بگوییم کدام طرف بالا و پایین است، وجود ندارد. USB فقط دنبال دردسره 🙂 .

مشخص نیست کدام طرف بخش بالایی است

بدون مشخص بودن این‌که کدام طرف کابل USB واقعا بخش بالایی است، انتخاب زیادی ندارید. یا با دقت به داخل پورت و کانکتور نگاه می‌کنید، یا آن را با تلاش و امتحان متصل می‌کنید.

آیا می‌دانید چیزی وجود دارد که قرار است به شما بگوید کدام طرف بالای کانکتور USB است؟. اغلب یک لوگوی USB در بالای کانتور وچود دارد و می‌توانید آن را ببینید و احتمالاً آن را با انگشتان خود احساس کنید. اگر هنگام نگاه کردن به رابط USB لوگو را مشاهده کردید، می‌دانید که کانکتور در جهت صحیح خود قرار دارد و فقط بتوانید آن را به محل متصل کنید.

مشخص کردن موقعیت USB با استفاده از لوگو واقعا احساس می‌شود، اما هر شرکتی آن را رعایت نمی‌کند. همچنین در برخی از دستگاه‌ها پورت USB وارونه هستند.

آزمایش و خطا، اما چرا سه بار؟

بنابراین با یک طراحی نامشخص و علامت گذاری غیر قابل اعتماد چه کاری انجام می‌دهید؟. مطمئناً شما می‌توانید به داخل کانکتور و پورت نگاه کنید و جهت درست را با چشم خود تعیین کنید. اما چرا زحمت می‌کشیم؟ همچنین ممکن است دیدن داخل پورت USB مشکل باشد. در تئوری فقط باید دو سمت جهت گیری را امتحان کنید و ببینید که کدام یک کار می‌کند.

هنگامی که شما برای اتصال USB تلاش می‎‌کنید، احتمال بسیاری می‌جود دارد که بجای وصل شدن به پورت USB به فلز یا پلاستیک کنار آن برخورد کند. این دقیقاً همان احساسی است که به شما می‌گوید کانکتور را برعکس کنید.

احتمالا نمی‌خواهید هیچ نیروی اضافی را برای اتصال وارد کنید چون ممکن است به دستگاه‌تان آسیب وارد شود. فقط آن را برعکس می‌کنید و دوباره امتحان ‌می‌نمایید. اما اگر این کار هم جواب نداد، مطمئناً میفهمید که کار اشتباهی را انجام داده‌اید.

به عبارتی دیگر حتی وقتی به اتصال نیز نزدیک هستید، درگاه USB Type-A لزوماً کانکتور شما را به داخل هدایت نمی‌کند. هیچ بازخورد لمسی و واضحی وجود ندارد که جهت صحیح اتصال را مشخص کند. بیشتر احساسی به شما دست می‌دهد که در حال اتصال اشتباه کانکتور هستید.

در نهایت مشکل شما نیست، ایراد در طراحی USB Type-A است. فقط به شیوه‌ای نامشخص طراحی شده که منجر به این مشکل می‌شود. واقعا چرا به این سبک طراحی شده، سوالی که فقط طراجان می‌توانند به آن پاسخ دهند. خبر خوب این است که USB Type-C در حال جایگزین شدن با نسخه کلاسیک بوده که از هر طرفی قابل اتصال می‌باشد.


در پایان امیدواریم مقاله چرا اتصال USB نیاز به سه بار امتحان و تلاش دارد؟ برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که تمایل به پیشرفت ما دارید، می توانید با اشتراک گذاری لینک و مطالب سایت، کمکی در مسیر پیشرفت به ما بکنید.

اگر سوالی داشتید آن را در بخش کامنت یا در گروه پرسش و پاسخ درمیان بگذارید.

منبع
howtogeek

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا