پیشنهاد سردبیرمقاله و آموزش ها

شماره گذاری پردازنده های Kryo در چیپست های کوالکام اسنپدراگون چگونه است ؟

کوالکام دارای طیف گسترده ای از چیپست های اسنپ دراگون است که به مجموعه ای از سری ها تقسیم می شوند. سری ۸۰۰ برای چیپست های پرچمدار؛ سری ۷۰۰ برای چیپست های بالارده ؛ سری ۶۰۰ برای چیپست های میانرده ؛ و غیره. هر چیپست اسنپ دراگون از یک پردازنده و پردازنده گرافیکی متفاوت استفاده می کند. پردازنده ها دارای مارکینگ Kryo هستند و نقشه شماره گذاری خاص خود را دارند. مانند بسیاری از طرح های شماره گذاری ، می تواند کمی گمراه کننده باشد.

شاید برای شما سوال باشد که تفاوت بین Kryo 475 که در اسنپدراگون ۷۶۵ و Kryo 385 در که اسنپدراگون ۸۴۵ استفاده شده چیست؟  در اینجا یک توضیح کوتاه و سریعی ارائه می دهیم که تا به کمک آن در آب های آشفته و گمراه کننده از طرح های نامگذاری چیپست های کوالکام به راحتی عبور کنید.

در ابتدا برای شما تاریخچه کوتاهی درباره پردازنده Kryo اماده کردیم تا با آن بیشتر آشنا بشوید :

پردازنده “Kryo” ابتدا در سال ۲۰۱۵ برای  اسنپدراگون ۸۲۱/۸۲۰ طراحی شد. این پردازنده یک طرح کاملاً سفارشی از کوالکام بود. یک پردازنده چهارهسته ای ۶۴ بیتی ،توسعه یافته بر اساس معماری ARMv8 که حداکثر سرعت آن به ۲.۲ گیگاهرتز می رسید و با استفاده از یک فرایند ۱۴ نانومتری FinFET LPP ساخته شده بود.

سال ۲۰۱۶ ، کوالکام قرارداد جدیدی را با Arm امضا کرده که به آن اجازه می داد از پردازنده های طراحی شده توسط Arm استفاده کند اما دارای دو مزیت مهم نسبت به سایر قرارداد ها داشت. اول آنکه ، می توانست پردازنده را با نام تجاری خود یعنی Kryo به بازار عرضه کند. دوم آنکه ، می توانست در طراحی پردازنده ها با آرم همکاری کند و پردازنده های نیمه سفارشی برای چیپست های خود سفارش دهد. اولین پردازنده نیمه سفارشی Kryo 485 نام داشت که در اسنپدراگون ۸۵۵ یافت می شد.

Kryo 2xx

پردازنده های سری Kryo 2xx از هسته های Arm Cortex-A73 و Arm Cortex-A53 استفاده می کنند. همه آنها دارای پردازنده های هشت هسته ای که چهار هسته Cortex-A73 و چهار هسته Cortex-A53 می باشند. بسته به مدل دقیق چیپست ، این پدازنده ها با استفاده از تکنولوژی ۱۰ ، ۱۱ یا ۱۴ نانومتر FinFET LPP ساخته شده اند. هر کدام از چیپست های اسنپ دراگون که شامل CPU Kryo 2xx می باشد ، ساختار منحصر به فردی برای خود دراند  به عنوان مثال ، در اسنپدراگون ۶۶۵ که از Kryo 260 استفاده شده حداکثر سرعت آن به ۲ گیگاهرتز می رسد و به صورت ۱۱ نانومتری ساخته شده است. در مقایسه با Kryo 280 که در Snapdragon 835 استفاده شده حداکثر سرعت آن به ۲.۴۵ گیگاهرتز می رسد و به صورت ۱۰ نانومتری ساخته شده است.

Kryo 3xx

سری Kryo 3xx بجای استفاده از پردازنده های Cortex-A73 / A53 به سوی پرازنده های جدید تر Cortex-A75 و Cortex-A55 حرکت کرده است. Kryo 360 در اسنپدراگون ۶۷۰ ، ۷۱۰ و ۷۱۲ استفاده و از یک مجموعه ۲ + ۶ استفاده می کند که دارای دو هسته Cortex-A75 و شش هسته Cortex-A55 می باشد. Kryo 385 که در Snapdragon 845 و Snapdragon 850 ( به‌ صورت اختصاصی برای کامپیوترهای ویندوزی و دستگاه‌های هوشمند کوچک‌تر توسعه داده شده است. ) هر دو از چهار هسته Cortex-A75 و چهار هسته Cortex-A55 استفاده می کنند. حداکثر سرعت چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ به ۲.۸ گیگاهرتز میرسد که از ۲.۴۵ گیگاهرتز اسنپدراگون ۸۳۵ بالاتر است.

Kryo 4xx

Kryo 4xx اولین سری بود که از Built-on-Cortex استفاده می کرد که با همکاری Arm توسعه یافته بود. این سری چیست که مبتنی بر Cortex-A76 و Cortex-A55 می باشد ، A76 یک نسخه نیمه سفارشی است که فقط برای کوالکام عرضه شده است.  Kryo 4xx پرکاربردترین سری پردازنده است که در ۱۰ چیپست مختلف استفاده شده از جمله Snapdragon 855/855 Plus ، ۷۶۵ / ۷۶۵G و سه پردازنده دکستاپ ۸cx ، ۸c و ۷c .

پردازنده های Kryo 460 ، Kryo 468 و Kryo 470 از یک مجموعه ۲ + ۶  (دو A76 + شش A55) ، پدازنده Kryo ​​۴۸۵ که در اسنپدراگون ۸۵۵/۸۵۵+ استفاده شده از یک مجموعه ۱+۳+۴ ، در پردازنده Kryo 475 که در اسنپدراگون ۷۶۵ / ۷۶۵G استفاده شده از یک مجموعه ۱+۱+۶ و بقیه پدازنده های از یک مجموعه ۴+۴ استفاده می کنند. پردازنده های Kryo ​​۴۸۵ و Kryo 475 دارای یک هسته پرمیوم A76 می باشند که در مقایسه با نسخه عادی آن دارای حداکثر سرعت بیشتری می باشد که به عنوان هسته اصلی شناخته می شود.

طرفندی برای درک بهتر

مجموعه پردازنده های Kryo :

  • Kryo = Qualcomm custom
  • Kryo 2 = Cortex-A73
  • Kryo 3 = Cortex-A75
  • Kryo 4 = Cortex-A76
  • Kryo 5 = Cortex-A77

 

 

از سری Kryo 3xx به بعد  ترفندی ی وجود دارد که به شما کمک می کند تا راحتر به ماجرا پی ببرید. آخرین رقم هسته Cortex همیشه دو واحد بیشتر از شماره سری Kryo است. به عنوان مثال دو واحد بیشتر سری Kryo 3 عدد ۵ می باشد  و بنابراین  پردازنده مورد نظر Cortex-A75 و  سری  Kryo 5  به معنی Cortex-A77 می باشد.

 

 

منبع
androidauthority

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا