مقاله و آموزش ها

آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟

یکی از مزیت‌های یوتیوب برای تولیدکننده‌های محتوا درآمدی است که از نمایش تبلیغات در ویدئو کسب می‌شود. در این بین کاربران ایرانی به علت درآمد ارزی و دلاری جذب این سیستم نمایش ویدئو شده‌اند. حال در جدیدترین اتفاق، گوگل سیستمی را پیاده سازی کرده است که می‌تواند با وجود اتصال به VPN، آیپی حقیقی افراد و کاربران استفاده کننده از یوتیوب را شناسایی کند. IP افراد تماشا کننده محتوای یوتیوب ارتباط مستقیمی با نوع تبلیغ نمایش داده شده و میزان درآمد سازنده محتوا دارد. در این بین با شناسایی شدن IP حقیقی کاربران ایرانی و عدم وجود هیچ گونه تبلیغی در این منطقه، درآمد افرادی که برای این دسته از کاربران یوتیوب محتوا تولید می‌کنند کاهش و حتی ممکن است صفر شود. برای بررسی دلایل این کار و جلوگیری از صفر شدن درآمدتان با مقاله آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟ همراه ما باشید.

در این مقاله سعی خواهیم کرد دلایل اجرایی سیستم تشخیص IP حقیقی افراد را اجرایی کرده و روش دور زدن آن را برای شما بیان خواهیم کرد تا تصمیم‌های دقیق‌تری را بگیرید. علاوه بر آن مزایا، معایب و میزان کاهش درآمد یوتیوبرها را بررسی خواهیم کرد.

چرا یوتیوب سیستم تشخیص IP حقیقی افراد را اجرایی کرده است؟

قبل از پرداختن به موضوع اصلی آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟، بهتر است به دلایل این عمل بپردازیم. طبق قوانین مالیات بر درآمد در کشور آمریکا بایستی کسانی که از طریق خاک این کشور به هر صورتی درآمدی را کسب کرده‌اند، مالیات آن را به کشور ایالات متحده پرداخت کنند. با این‌که قوانین مالیات بر درآمد کشور آمریکا به تازگی وضع نشده اما یوتیوب از شروع سال ۲۰۲۱ سعی در اجرایی این قانون را دارد.

مدتی پیش ایمیلی برای تمامی کسانی که در یوتیوب در حال کسب درآمد هستند ارسال شده که فرم مالیاتی خود را تکمیل کنند. پس از تکمیل این فرم با توجه به کشوری از طریق آن درآمد خود را کسب می‌کنند بایستی تا ۲۴ درصد مالیات دهند. این ۲۴ درصد مالیات متغییر، تنها از درآمدی کسر می‌شود که از بازدید کننده‎‌های آمریکایی برای شما به ارمغان آورده‌اند.

یوتیوب قبل از وضع قانون مالیاتی جدید، روش دور زدن آن را به خوبی پیش‌بینی کرده بود!

یوتیوب یا به عبارتی دقیق‌تر گوگل، برای این‌که بخواهد به صورت دقیق این مالیات را کسر کند تا حقی از کسی زایل نشود، سعی در پیاده سازی سیستم جدیدی را داشت. این سیستم جدید به صورت هوشمندی می‌تواند حتی کسانی را که در حال دور زدن این قانون است را شناسایی کند.

اما علت این که این سیستم با این سرعت و بدون اطلاع قبلی اجرایی شد چه بود؟. پس از عملی شدن قانون مالیاتی مذکور، بسیاری از یوتیوبر‌های خارجی مخاطبان خود را تشویق به استفاده از سیستم تغییر آی‌پی کردند. تا با عملی شدن آن مالیات کمتری را از درآمد خود به ایالات متحده آمریکا بدهند. یوتیوب که از قبل روش‌های دور زدن قانون جدید را تشخیص داده بود، به سرعت و به احتمال بسیاری با عدم پختگی سیستم جدید خود را عملیاتی کرد.

با عملیاتی شدن سیستم تشخیص IP حقیقی افراد، یوتیوب می‌تواند به صورت دقیق‌تری مالیات را از افراد کسر کند. همچنین با توجه آیپی حقیقی می‌تواند به صورت درست‌تری تبلیغات را نمایش دهد.

چرا سیستم تشخیص IP حقیقی به ضرر یوتیوبر‌های ایرانی-فارسی زبان می‌باشد؟

یوتیوب با عملی کردن سیستم مذکور می‌تواند به صورت دقیق و درست‌تری تبلیغات را برای کاربران نمایش دهد. اما در این بین یوتیوبر‌هایی ضربه اساسی را خواهند خورد که برای کاربران ایرانی-فارسی زبان تولید محتوا می‌کنند. اما کسانی که باعث اجرایی شدن سریع‌تر این سیستم شده‌اند تنها بایستی چند درصد مالیات بیشتری را به یوتیوب پرداخت کنند.

اما سوالی اصلی این است که چرا یوتیوبر‌های ایرانی-فارسی زبان ضرر خواهند خورد. همانطور که در بخش‌های فوقانی اشاره شد یوتیوب با عملی کردن این سیستم، می‌تواند به صورت دقیق و درست‌تری تبلیغات را نمایش دهد. حال با تشخیص دادن IP حقیقی افراد ایرانی به علت این‌که تبلیغاتی در این منطقه وجود ندارد، هیچ تبلیغی برای آن‌ها نمایش داده نمی‌شود. بدین صورت شما به عنوان تماشاگر محتوا هیچ درآمدی به یوتیوبر مورد علاقه خود اضافه نخواهید کرد.

آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟

این سوال را می‌توان هم به صورت بله و هم به صورت خیر پاسخ داد. اول به بعد مثبت ماجرا بپردازیم، در قدم اول این سیستم هر چقدر که پشرفته باشد نمی‌تواند تمامی آیپی‌ها واقعی را از سمت VPN‌ها تشخیص بدهد. VPN‌های پشرفته و بزرگ‌تر می‌توانند به طور کامل داده‌‎های ترافیک‌تان را در فضای اینترنت رمزگذاری کنند. به این ترتیب تقریباً هیچ شخص و سازمانی دیگری نمی تواند رد پایی از جستجوهایتان و IP اصلی‌تان پیدا کند.

یوتیوب تنها می‌تواند VPN‌‌هایی را تشخیص دهد که از سیستم رمزگذاری اطلاعات بهره‌نبرده‌اند

بدین صورت یوتیوب می‌تواند تنها کاربران ایرانی را تشخیص دهد که از VPN‌هایی استفاده می‌کنند که توانایی رمزگذاری را ندارند. اغلب این نوع VPN‌ها به علت آسانی در تشخیص توسط خود کشور ایران از دسترس خارج می‌شوند. اما در این بین برخی از VPN‌هایی هستند که با اجازه رسمی دولت ایران در حال فعالیت هستند. اغلب VPN‌هایی که به صورت رسمی در حالت فعالیت هستند از این نوع رمزگذاری بی‌بهره بوده و تنها به درد دور زدن تحریم‌ها می‌خورند.

در قدم دوم باید به این توجه داشته باشید که زبان فارسی به صورت بومی تنها در کشور ایران رواج ندارد. طبق اطلاعات به عمل آمده از سمت ویکی‌پدیا،۱۲۰ میلیون فرد به این زبان صحبت می‌کنند. همچنین از زبان پارسی به عنوان پنجمین زبان پرکاربرد در محتوای وب یاد می‌شود.

نقشه جهان فارسی‌زبان

بر پایهٔ برآوردها، ۷۰ میلیون تن در ایران، ۲۵ میلیون تن در افغانستان، ۹ میلیون تن در تاجیکستان و میان ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن در ازبکستان فارسی زبان هستند.  همچنین فارسی در بحرین، عراق، پاکستان، کویت، امارات متحده عربی، قطر، روسیه، جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان، چین و هند نیز دارای گویشور بومی است. پس ایده این‌که درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر خواهد شد اصلا درست و عملی نیست.

در این بین و جنبه منفی آن، افرادی قرار دارند که از VPN‌های نامعتبر و بدون رمزگذاری استفاده می‌کنند. یوتیوب نیز توانسته از این طریق آن‌ها را شناسایی کند. البته تعداد آن‌ها برای هر یوتیوبری متفاوت می‌باشد و در کل شاید تعداد آن‌ها به ۲۰ درصد مجموعه بازدید کننده‌ها نرسد.

در صورتی که درآمد یوتیوبرهای ایرانی از طریق تبلیغات صفر شود، که اصلا امکان ندارد، آن‌ها می‌توانند از روش‌های دیگری کسب درآمد کنند. همانند شبکه‌های اجتماعی دیکر مثل تلگرام و اینستاگرام می‌توانند به صورت مستقیم از اشخاص یا شرکت‌ها تبلیغ بگیرند.

چگونه می‌توان سیستم تشخیص IP حقیقی یوتیوب را دور زد؟

ایده دور زدن قانون مالیاتی جدید یویتوب که خارجی‌ها می‌خواستند عملی کنند، برای این سیستم نیز کارساز خواهد بود. اما شرایطی دارد که باید تک تک افراد استفاده کننده یوتیوب از آن اطلاع داشته و عملی کنند.

افراد تماشاگر بایستی از VPN‌ای استفاده کنند که از بتواند داده‌‎های ترافیک‌شان را در فضای اینترنت به صورت کامل رمزگذاری کند. البته پیدا کردن نسخه‌ی رایگان این نوع VPNها و یا خریداری موارد قابل اطمینان کار هر کسی نیست. بهتر است مخاطبان از نرم‌افزاری استفاده کنند که زمان تماشای ویدئو برای آن‌ها تبلیغ نمایش داده شود.

در صورتی که هیچ تبلیغی برای آن‌ها نمایش داده نشود در درجه اول آیپی و کشور اتصال را تغییر دهند و دوباره آن را بررسی کنند. در درجه دوم زمانی که به طور کامل هیچ کدام از سرور‌های VPN تبلیغی را نمایش ندهد آن را به نرم‌افزار دیگر تغییر دهند. مهم‌ترین بخش برای دور زدن این سیستم، اطلاع رسانی خود یوتیوبر‌ها می‌باشد. تا این‌که تمامی افراد از این موضوع آگاه شده و آن را دور بزنند.

آیا یوتیوب سیستم تشخیص IP حقیقی را کنار خواهد گذاشت؟

به احتمال بسیاری یوتیوب به هیچ عنوان این سیستم را کنار نخواهد گذاشت. اما ممکن است برای مدتی و برای بهینه‌سازی‌های بیشتر آن را غیرفعال نماید. چرا که سیستم مذکور به علت این‌که به تازگی و به سرعت عملیاتی شده، سیستمی پخته و بدون ایراد نیست.

اما به هیچ وجه گوگل آن را کنار نخواهد گذاشت. چرا که این سیستم برای خود یوتیوب و شرکای تبلیغ دهنده‌اش بسیار مفید و سودآور می‌باشد. زیرا تبلیغات به صورت درستی برای کسانی نمایش داده خواهد شد که در منطقه درخواست شده توسط تبلیغ دهنده عنوان شده است.

بدین صورت میزان هدر رفت بودجه شرکت و اشخاص تبلیغ دهنده کمتر شده و بهتر به مخاطب هدف خود خواهند رسید. از آن‌طرف نیز میزان مالیات کسر شده به درستی خواهد بود و حق کسی زایل نمی‌شود.

مزایای سیستم تشخیص IP حقیقی افراد برای یوتیوبر‌های ایرانی

یکی از گله و نارضایتی‌های یوتیوبر‌های ایرانی این بود که یوتیوب کاربران ایرانی را ربات تشخیص داده و لایک، بازدید و سابسکرایب آن‌ها را حذف می‌کرد. حال با عملیاتی شدن این سیستم، هیچ گونه لایک، بازدید و سابسکرایبی از یوتیوبر‌های ایرانی کم نشده و به میزان بسیاری افزایش می‌یابد.

به عنوان نمونه آریا کئوکسر (ARIA KEOXER)، یوتیوب معروف در حوضه گیمینگ و سرگرمی، قبل از اجرایی شدن این سیستم به صورت روزانه ۱,۰۰۰ سابسکرایبر جذب می‌کرد. اما از زمانی که این سیستم عملیاتی شده نه تنها چیزی از سابسکرایب آن کم نشده بلکه میزان جذب آن به ۳,۰۰۰ سابسکرایبر در روز رسیده است. همچنین میزان کسب آن در ۳۰ روز گذشته به میزان ۴۵.۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

پس بهتر است یوتیوبر‌های تازه‌کار و حتی کسانی که شروع به فعالیت در این شبکه نکرده‌اند با انگیزه بیشتری مسیر را ادامه و یا شروع کنند. همچنین نباید از موقعیت ایجاد شده و تا زمان دور زدن کامل سیستم، از آن غفلت کنند. چرا که با عدم حذف تعداد لایک، بازدید و سابسکرایب می‌توانند با سرعت بیشتری ۱,۰۰۰تایی شدن کانال خود را چشن گرفته و کسب درآمد کنند.

سوالات متداول

۱. چرا می‌گویند قرار است درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم می‌شود؟

یوتیوب برای جلوگیری از دور زدن قانون مالیاتی جدید، سیستمی را تشخیص داده که IP افراد را شناسایی کند. حال با تشخیص دادن IP حقیقی به علت این‌که تبلیغاتی در این منطقه وجود ندارد، چیزی نمایش داده نمی‌شود.

۲. آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟

به صورت کامل خیر. چرا که یوتیوب توانایی رهگیری VPN‌های رمزگذاری شده را ندارد. همچنین مخاطبان خارج از کشور بسیاری از یوتیوب استفاده می‌کنند.

۳. در صورتی که هیچ درآمدی از سمت یوتیوب برای ایرانی‌ها داده نشود، چه باید کرد؟

آن‌ها می‌توانند از روش‌های دیگری مانند به صورت مستقیم از اشخاص یا شرکت‌ها تبلیغ بگیرند، کسب درآمد کنند.

۴. چگونه می‌توان سیستم تشخیص IP حقیقی یوتیوب را دور زد؟

افراد تماشاگر بایستی از VPN‌ای استفاده کنند که از بتواند داده‌‎های ترافیک‌شان را در فضای اینترنت به صورت کامل رمزگذاری کند. با همه‌گیری این روش دیگر هیچ نگرانی در مورد صفر شدن درآمد نخواهد بود.

۵. آیا یوتیوب سیستم تشخیص IP حقیقی را کنار خواهد گذاشت؟

به احتمال بسیاری یوتیوب سیستم مذکور را به صورت کامل کنار نخواهد گذاشت. چرا که این سیستم برای خود یوتیوب و شرکای تبلیغ دهنده‌اش بسیار مفید و سودآور است.

۶. مزایای سیستم تشخیص IP حقیقی افراد برای یوتیوبر‌های ایرانی چیست؟

با عملیاتی شدن این سیستم، هیچ گونه لایک، بازدید و سابسکرایبی از یوتیوبر‌های ایرانی کم نشده و به میزان بسیاری افزایش پیدا کرده است.

۷. آیا باید یوتیوب را کنار گذاشت؟

خیر!. بهتر است یوتیوبر‌های تازه‌کار و حتی کسانی که شروع به فعالیت در این شبکه نکرده‌اند با انگیزه بیشتری مسیر را ادامه و یا شروع کنند. . چرا که با عدم حذف تعداد لایک، بازدید و سابسکرایب می‌توانند با سرعت بیشتری ۱,۰۰۰تایی شدن کانال خود را چشن گرفته و کسب درآمد کنند.

جمع بندی

حال پس از مطالعه کامل مطلب آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟ به بخش انتهایی رسیدیم. به صورت خلاصه سیستم تشخیص IP حقیقی افراد برای مقابله با دور زدن قانون مالیاتی عملیاتی شده است. درست است که سیستم مذکور باعث شده مقدار درآمد یوتیوبر‌های ایرانی کم شود اما به هیج وجه صفر نخواهد شد. چرا که توانایی رهگیری VPN‌های رمزگذاری شده را ندارد. علاوه بر آن زبان پارسی به عنوان پنجمین زبان پرکاربرد در محتوای وب یاد می‌شود و کاربران بسیاری در خارج از کشور وجود دارند.

به احتمال بسیاری یوتیوب سیستم مذکور را به صورت کامل کنار نخواهد گذاشت. چرا که این سیستم برای خود یوتیوب و شرکای تبلیغ دهنده‌اش بسیار مفید و سودآور است. اما کاربران ایرانی می‌توانند با استفاده از VPN رمزگذاری شده آن را به راحتی دور بزنند. در صورتی که درآمد یوتیوبرهای ایرانی از طریق تبلیغات صفر شود، که اصلا امکان ندارد، آن‌ها می‌توانند از روش‌های دیگری کسب درآمد کنند.


در پایان امیدواریم آیا درآمد یوتیوبرهای ایرانی صفر یا کم خواهد شد؟ برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که تمایل به پیشرفت ما دارید، می توانید با اشتراک گذاری لینک و مطالب سایت، کمکی در مسیر پیشرفت به ما بکنید.

اگر مشکلی داشتید آن را در بخش کامنت یا در گروه پرسش و پاسخ درمیان بگذارید.

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا