مقاله و آموزش ها

آموزش تعمیر هندزفری و تعویض جک آن توسط خودتان

 مشکل قطع شدن سیم های متصل به جک هندزفری . یکی از رایج‌ترین اشکالات در ابزارهای جانبی گوشی و موزیک پلیرها و… می باشد. در این روزهای کرونایی که اکثرمغازه ها تعطیل می باشند. تعمیر هندزفری یک از بهترین و سریع ترین راه های پیش رو است.

در این پست قصد داریم در مورد روش‌ تعمیر یکی از رایج ترین مشکلات هندزفری یعنی قطع شدن سیم های جک آن صحبت کنیم. در ادامه با آموزش تعمیر هندزفری و تعویض جک آن همراه ما باشید.

 

چطور از سلامت جک هندزفری مطمئن شویم؟

 

قبل از اینکه برای خرید یک جک جدید هزینه کنید. می‌توانید با استفاده از دستگاه مولتی متر دیجیتالی سلامت آن را بررسی کنید. ابتدا جک هندزفری قدیمی خود را جدا کرده و آن را تمیز کنید. مولتی متر دیجیتالی را روی حالت بیزر (شبیه علامت یک زنگ یا بلندگو است) قرار دهید. سپس یک سر مولتی متر را روی ابتدا، و سر دیگر آن را روی انتهای جک بگذارید.

اگر اتصالی در این بین وجود داشته باشد، مولتی متر آن را نشان می‌دهد و به این معنی است که جک سالم است و برای تعمیر هندزفری می‌توانید مجدد از آن استفاده کنید.

 

آموزش تعویض جک هندزفری و موزیک پلیرها

 

یکی از رایج ترین مشکلات هندزفری مربوط به قطع شدن سیم های متصل به جک آن است. زمانی که قسمتی از روکش جک از بین می‌رود، ممکن است که سیم های آن به بیرون آمده و دچار مشکل شوند، که در اکثر مواقع نیاز به جایگزینی دارند البته ممکن است این اتصالات حساس در اثر ضربه و کشیده شدن قطع شوند.

برای تعمیر هندزفری ابتدا باید آن را از جک قدیمی جدا کنید. با استفاده از یک قیچی یا چاقو می‌توانید سیم را ببرید. اکثر جک‌های هندزفری از نوع سه و نیم میلی متری هستند. جک جدید را می‌توانید از فروشندگان لوازم الکترونیکی تهیه و خریداری کنید. 

 

روش اتصال و تعویض جک هندزفری در همه اندازه ها یکسان است

 

با استفاده از یک سیم چین با احتیاط روکش سیم هندزفری را از انتها به اندازه دو و نیم سانتی متر، جدا کنید طوری که به رشته‌های سیم آسیبی نرسد.

 

در بسته‌های جکی که خریداری می‌کنید یک جک سه پایه به همراه یک پوشش فلزی یا پلاستیکی قرار دارد. ابتدا سیم ها را داخل پوشش ببرید. سپس سیم‌هایی را که با سیم لخت کن از روکش بیرون آورده‌اید را بر اساس رنگ‌ از هم جدا کنید.اغلب سه یا چهار دسته سیم وجود دارد، دو سیم به رنگ قرمز و سبز و دو تا سیم مسی. جک‌های هندزفری سه پایه و نقطه اتصال دارند پس باید فقط سه سیم داشته باشیم. سیم‌های مسی رنگ را به هم دیگر بتابانید تا یک سیم را تشکیل دهند.

 

اگر کابل هندزفری از دو کابل روکش‌دار تشکیل شده،باید با استفاده از سیم لخت کن روکش هر دو در بیاورید سپس تمامی سیم‌های داخلی با رنگ‌های مشابه را به هم بتابانید (سبزها، قرمزها و سیم های مسی را با همدیگر بتابانید)، تا تنها سه رشته سیم داشته باشید.

حال باید انتهای هر یک از این سه دسته سیم را با استفاده از لحیم یا فندک گرما بدهید. گرما باعث می‌شود تا عایق روی این سیم‌ها بسوزد، و برای اتصال آماده شوند.در هنگام استفاده از لحیم مراقب انگشتهایتان باشید و بهتر است از یک دستکش نخی استفاده کنید.

 

اگر جک هندزفری را نگاه کنید کلا سه عدد پایه و جای اتصال دارد. ولی نکته اصلی این است، که لحیم کاری سیم روی هر یک از این پایه‌ها صرفا برای ایجاد اتصال بهتر است و لحیم کاری برخلاف جوشکاری قدرت چسبندگی ندارد. بنابراین برای تعمیر هندزفری قبل از لحیم کاری باید سیم‌ها را به ترتیب زیر چندین بار دور هر یک از پایه‌ها بپیچید.

 

۱️⃣سیم مسی به هم تابیده به پایه وسط (پایه بلندتر) جک

 

۲️⃣سیم قرمز به پایه سمت راست

 

۳️⃣سیم سبز به پایه سمت چپ

 

بیشتر هندزفری ها کابل چهار سیم دارند (قرمز، سبز، مسی و آبی). برای تعمیر هندزفری به ترتیب از بالا، اول سیم قرمز، دوم سیم سبز، سوم سیم مسی و در انتها سیم آبی (مربوط به میکروفون) را به هر یک از پایه‌ها لحیم کنید.

 

در همین وضعیت و پیش از لحیم کاری برایه جلوگیری از مشکل جک هندزفری را به گوشی یا پلیر وصل کنید، می‌توانید صدایه موزیک را بشنوید ولی ممکن است کمی خش خش داشته یا همراه با قطع و وصل باشد. اگر نتوانید صدایی بشنوید احتمالاً سیم‌ها را اشتباه وصل کرده‌اید. بنابراین مجدد اتصال آن‌ها را بررسی کنید. در هنگام لحیم کاری به جک دست نزنید زیرا داغ میشود و ممکن است انگشتتان را بسوزاند.

 

حتی اگر در لحیم کاری هم اشتباه کرده یا سیم‌ها را به پایه‌ نادرست وصل کردید، از ابتدا کابل هندزفری را برش زده و مراحل را تکرار کنید. البته در این صورت کمی طول کابل هندزفری‌تان کوتاه‌ تر می‌شود.

 

روش تعمیر سیم هندزفری قطع شده

 هندزفری کابل نازکی دارد و به مرور زمان ممکن است پاره شود. برای تعمیر هندزفری کافی است، به اندازه دو سانتی متر از هر دو سر سیم قطع شده را جدا کرده و پوشش آن را با سیم لخت کن به آرامی بردارید مواظب باشید که به سیم ها اسیب نرسد.سیم‌ها به سه رنگ سبز، قرمز و مسی و ابی(شاید نباشد) هستند. قبل از لحیم کاری باید عایق هر یک از سیم‌ها را باز کنید سپس سیم های هم رنگ را دو به دو به هم بتابانید در انتها آن را لحیم کرده و با استفاده از نوار عایق الکتریکی روی آن را بپوشانید.

 

نظرات و پیشنهادات

 

برای تعمیر هندزفری، ابتدا باید سلامت جک آن را با استفاده از مولتی متر دیجیتالی بررسی کنید. سپس متناسب با تعداد سیم‌های موجود در کابل و با کمک این پست نسبت به تعویض جک هندزفری یا تعمیر فیش آن اقدام کنید. اگر آموزش تعمیر هندزفری و تعویض جک آن برای شما مفید بوده، می توانید با اشتراک گذاری لینک وب سایت سهمی در پیشرفت ما داشته باشید.

علی شتابی

علی شتابی هستم متولد اردیبهشت ماه سال ۸۲. علاقمند به دنیای تکنولوژی و حیوانات خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا