برنامه و بازی

HMS چیست؟ هر آنچه شما باید درباره اکوسیستم جدید هواوی بدانید

در حال حاضر ، شما احتمالاً همه چیز را در مورد ممنوعیت تجارت هواوی در ایالات متحده می دانید. این شرکت چینی نمی تواند با بیشتر بنگاه های آمریکایی ، از جمله گوگل ، تجارت کند ، مگر بر اساس مجوز موقت محدود که از ماه مه سال ۲۰۱۹ چندین بار تمدید شده است.

با توجه به شرایط موجود ، هواوی از سال گذشته قادر به راه اندازی تلفن های جدید با خدمات موبایل گوگل (GMS) نبود. GMS قلب و روح اکثر تلفن های هوشمند اندرویدی موجود در بازار است. این برنامه شامل ده ها برنامه API و سرویس های گوگل مانند Google Maps ، Google Drive ، YouTube ،Goolge Photos ، Google Play Store ، Google Chrome و موارد دیگر می باشد.

بدون GMS ، گوشی های هواوی نه تنها خدامت اساسی Google را از دست می دهند بلکه فاقد تعدادی دیگر از برنامه های محبوب دیگر مانند Facebook ، WhatsApp ، Instagram و غیره هستند به علاوه ، بسیاری از برنامه های کوچکتر دیگر به زیرساخت های ارائه شده توسط گوگل از طریق GMS بستگی دارند.

تنها راهکار هواوی برای مقابله با کمبود GMS ایجاد خدمات موبایل هوآوی یا HMS است

با عرضه جهانی Honor 9X Pro ، Huawei Mate XS و Honor View 30 Pro ، خدمات موبایل هوآوی دوباره در کانون توجه قرار دارد و آماده است تا حداقل به تلفن های Huawei برخورد کند ، حداقل تا زمانی که تحریم تجارت ایالات متحده برعکس نشود.

بنابراین HMS دقیقاً چیست و چه معنایی برای خرید بعدی گوشی هوشمند Huawei / Honor شما دارد؟ بیایید عمیق تر غرق شویم تا به برخی از این سؤالات پاسخ دهیم.

HMS یک بسنر از هواوی است که جایگزین برنامه ها و سرویس های محبوب گوگل مانند حیمیل، نقشه ، فضای ذخیره سازی ابری و غیره در تلفن های هواوی و آنر شما می شود.  خدمات موبایل هوآوی همچنین برای ایجاد برنامه های خاص خود ، ابزار و خدماتی برای توسعه دهندگان شخص ثالث فراهم می کند. هوآوی با HMS قصد دارد برای اکوسیستم خود همه کارهایی را انجام دهد که گوگل برای کاربران و توسعه دهندگان اکوسیستم اصلی اندرویدی انجام میداد را پیاده بکند.

HMS دارای یک مؤلفه کاربرپسند (AppGallery و سایر برنامه ها و خدمات Huawei با شخص ثالث) و یک مؤلفه توسعه دهنده به نام HMS Core است. HMS Core از API های مختلف ، SDK ها و خدمات مختلفی ساخته شده است که توسعه دهندگان می توانند از آنها برای ایجاد و بهبود برنامه استفاده کنند.

سرویس های موبایل هواوی سالهاست که فعالیت دارند ، اما هواوی پس از ممنوعیت ایالات متحده که آن را از خدمات Google Mobile محروم کرده بود ، آن را به شکل جدی تری گسترش داد.

HMS در انواع جهانی Honor 9X Pro ، View 30 Pro و Huawei Mate XS در دسترس است با AppGallery از قبل نصب شده. این تلفن هایی هستند که هواوی ممنوعیت پس از ایالات متحده . HMS ، در کنار GMS ، در بسیاری از مدل های دیگر هواوی نیز پیش از ممنوعیت موجود است.

هواوی ادعا می کند HMS قبلاً بیش از ۵۷۰ میلیون کاربر فعال جهانی در ماه دارد و AppGallery آن در ۱۷۰ کشور جهان در دسترس می باشد. ما انتظار داریم تمام تلفن های آینده هواوی از جمله سری P40 که به زودی معرفی خواهد شد HMS را اجرا کنند. حتی اگر هوآوی به طریقی در آینده دوباره به GMS دسترسی پیدا کند ، بسیار محتمل است که این شرکت به توسعه و تبلیغ HMS در دستگاه های خود ادامه دهد.

خدمات موبایل هوآوی شامل چه چیز هایی می شود؟

HMS مجموعه ای از خدمات را ارائه می دهد که هدفشان جایگزین کردن GMS است. مهمترین آنها Huawei AppGallery ، جایگزینی برای فروشگاه مهم Google Play می باشد. در زیر لیستی از کلیه خدمات اصلی ارائه شده توسط HMS ارائه شده است. به منظور شفاف سازی ، در پایان این لیست بخش جداگانه ای را برای Huawei AppGallery ایجاد کرده ایم.

هواوی آیدی

اولین و مهمترین شرط استفاده از خدمات موبایل هوآوی ، هوآوی آیدی است. درست مانند Apple ID یا یک حساب Google ، Huawei ID به شما امکان می دهد دستگاه های هواوی خود را به صورت دلخواه تنظیم کنید. برخی از اطلاعات شخصی شما ، از جمله مخاطبین ، پیام ، گذرواژه‌های Wi-Fi و موارد دیگر با هواوی آیدی شما همگام سازی بشوند.

ابر موبایل هواوی


Huawei Mobile Cloud با Huawei ID همگام سازی کار می کند تا به شما امکان دسترسی به تمام داده های دستگاه شما در یک مکان را بدهد. در اصل جایی است که مواردی مانند عکس ، فیلم ، مخاطب ، تقویم ، یادداشت ها و موارد دیگر برای تهیه نسخه پشتیبان تهیه می شوند. شما حداکثر ۵ گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری را به صورت رایگان دریافت می کنید ، پس از آن می توانید ذخیره سازی اضافی را تا ۲ ترابایت خریداری کنید. اگر می خواهید به داده های cloud Huawei خود بر روی رایانه شخصی دسترسی پیدا کنید ، می توانید برای دیدن کلیه نسخه پشتیبان خود به cloud.huawei.com بروید .

دستیار هواوی

نسخه جهانی Honor 9X Pro ، Huawei Mate XS و Honor View 30 Pro ، همگی به دستیار هواوی مجهز شده اند که جایگزین عملکردهای اصلی دستیار گوگل است . این سرویس جستجوی اطلاعات و دسترسی به برنامه ها را تسهیل می کند. همچنین دارای ویژگی SmartCare است که دسترسی به کارت های متنی برای سهام و ورزش را در بر می گیرد و شامل ۱۵۰ رویداد ورزشی و بیش از ۱۵۰ بازار سهام است. تمام دستگاه های آینده که EMUI 10 یا بالاتر دارند ، به این دستیار مجهز شده اند.

هواوی تم

هواوی تم به شما امکان می دهد تلفن خود را با تم های مختلف ، قلم ها ، آیکون ها ، صفحه های قفل و تصاویر زمینه شخصی کنید.

هواوی موزیک

ا هواوی تاکنون واقعاً در مورد آن چیزی نگفته است و ممکن است هم اکنون در همه دستگاه های جهان در دسترس نباشد. با این حال ، یک صفحه رسمی برای این سرویس به ما می گوید که موسیقی هزاران هنرمندان محبوب را در دل خود جای داده است. همچنین موسیقی ها را با توجه به ژانرهای مختلف ، حالات ، مناطق و سایر موارد تقسیم می کند.  ویژگی حالت مهمانی به شما امکان می دهد تا کاربران برای یک تجربه گوش دادن مشترک ، همان آهنگ را بر روی تلفن های همراه مختلف پخش کنند.

هواوی ویدیو

سرویس پخش فیلم هواوی در دستگاه های Huawei و Honor در دسترس است که دارای EMUI نسخه ۵ یا بالاتر هستند. در حال حاضر فقط برای کسانی که شناسه هواوی در ایتالیا یا اسپانیا ثبت کرده اند ، کار می کند. این سرویس شامل سریال های تلویزیونی اروپا و اسپانیا ، فیلم های کوتاه ، فیلم های ورزشی ، مستندها و فیلم ها می باشد.

مرورگر هواوی

مرورگر Huawei ابزاری برای گشت و گذار در اینترنت است . این مرورگر همچنین از فید اخبار یکپارچه بهره می‌برد و از حالت تاریک هم پشتیبانی می‌کند.

Huawei AppGallery

Huawei AppGallery جایگزین فروشگاه Google Play در تلفن های Huawei و Honor می شود. هواوی برای ایجاد اپلیکیشن هایی برای AppGallery سرمایه گذاری بالغ بر یک میلیارد دلار کرده است که طبق گفته این شرکت ، این سرویس ۴۰۰ میلیون کاربرفعال ماهانه دارد. ما مطمئن نیستیم که هوآوی چگونه با این شماره ها روبرو شد و آیا واقعاً موجه هستند،هیچ سازمان تحقیقاتی شخص ثالث تاکنون ادعاهای هواوی را تأیید نکرده است.

AppGallery مدتی است که راه اندازی شده است. با این حال ، این برنامه هنوز تعداد زیادی از برنامه های محبوب را ندارد و این سرویس جایی در نزدیکی فروشگاه Google Play یا حتی فروشگاه App اپل قرار نمی گیرد.

در حال حاضر ، این سرویس برنامه ها در ۱۸ دسته مختلف ، از جمله اخبار ، رسانه های اجتماعی ، سرگرمی و موارد دیگر تقسیم می شود.

بنابراین فقط کدام برنامه های محبوب را می توانید در AppGallery پیدا کنید؟

خوب ، در حال حاضر ، شما می توانید برنامه های بزرگی مانند Snapchat ، TikTok ، Deezer ، Amazon ، Amazon Prime Videos ، Booking.com ، The Financial Times ، اخبار BBC و موارد دیگر را در Huawei AppGallery پیدا کنید. همچنین برخی از بازی های محبوب تلفن همراه دارد.

متأسفانه ، اپلیکیشن هایی مانند فیس بوک ، واتس اپ ، اینستاگرام ، نتفلیکس ، مسنجر و موارد دیگر هنوز از فروشگاه اپلیکیشن هواوی غایب هستند. با این حال ، حداقل برخی از این موارد به زودی آن به AppGallery اضافه خواهند شد.

یکی از ویژگی های قابل توجه AppGallery هواوی چیزی به نام برنامه های سریع است. تقریباً مانند برنامه های فوری Google ، این قابلیت به کاربر اجازه میدهد تا برنامه ها را بدون نصب احرا کنند. هواوی می گوید کاربران می توانند بیش از ۲،۰۰۰ برنامه سریع را تنها ۱ گیگابایت فضای داشته باشند. ما واقعاً نمی دانیم که کدام برنامه ها از این قابلیت پشتیبانی می کنند ، اما این شرکت ادعا می کند که ۱۷۰۰ تا کنون منتشر شده اند و تعداد بیشتری از آنها در حال اماده سازی هستند.

علاوه بر توسعه AppGallery  طبق گفته ها هواوی همچنین با Xiaomi ، Vivo و Oppo برای تهیه یک سرویس بارگذاری برنامه یکپارچه همکاری می کند که توزیع برنامه های خود را به کاربران چهار نصب شده آسان می کند.

HMS Core: اکشن پشت صحنه

وقتی صحبت از HMS می شود ، نباید پشت صحنه مربوط به توسعه‌دهندگان را از قلم بیندازیم

HMS شامل مجموعه ای از خدمات توسعه دهنده به نام HMS Core است. شامل ابزارهایی برای ردیابی موقعیت مکانی ، ورود به سیستم ، خرید در برنامه ، تبلیغات ، تشخیص چهره ، تشخیص متن و موارد دیگر می باشد. توسعه دهندگان می توانند از این سرویس های اصلی و همچنین سایر API ها و SDK ها ارائه شده توسط هواوی برای ایجاد برنامه های کاربردی برای HMS استفاده کنند.

هواوی API های جایگزین موارد مشابه موجود در سرویس‌های گوگل را هم توسعه داده است. بدون وجود این API ها، تعدادی از اپلیکیشن‌های اندروید در گوشی‌های هواوی نمی‌توانند اجرا شوند. به همین خاطر با وجود اینکه می‌توان اپلیکیشن‌های گوگل را به‌طور غیر رسمی در گوشی‌های جدید هواوی نصب کرد، ولی تعدادی از آن‌ها به درستی اجرا نمی‌شوند.

در ماه دسامبر ، هواوی به توسعه دهندگان وعده داد که اگر برنامه آنها در فروشگاه گوگل پلی وجود داشته باشد ، انتقال آنها به HMS کمتر از ۱۰ دقیقه زمان خواهد برد. این شرکت صدها API در سراسر مجموعه های مختلف موجود دارد که به توسعه دهندگان کمک می کند تا برنامه هایی را برای HMS ایجاد کنند.

علاوه بر ارائه ابزارهای لازم به توسعه دهندگان ، هوآوی همچنین آنها را با وجه نقد تشویق می کند تا برنامه های خود را به HMS منتقل کنند. طبق گزارش ها ، این شرکت با توسعه دهندگان در هر بازار همکاری می کند تا اطمینان حاصل کند که برنامه های برتر اندرویدی در تلفن های هواوی از پیش نصب شده اند.


بدیهی است که هواوی هنوز باید مسیری طولانی را طی کند تا بتواند با گوگل رقابت کند.

کار با این سرویس برای میلیون ها کاربر که به خدمات گوگل عادت کرده اند سخت خواهد بود. متأسفانه ، هواوی تحت شرایط کنونی واقعاً نمی تواند به جز گسترش اکوسیستم خاص خود ، کار دیگری انجام دهد. امیدوارم طی چند ماه و سال آینده قدرت بیشتری پیدا کند و یا مشکلات آنها به پایان برسد و یک بار دیگر GMS را در تلفن های هواوی مشاهده بکنیم.

منبع
androidauthority.com

عرفان عبدی

عرفان هستم متولد دی ماه سال ۷۹. علاقمند به دنیای کامپیوتر و برنامه نویسی، در وقت آزادم درباره برنامه نویسی و طراحی وب مطالعه می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا